Eesti kraanivesi on enamikule inimestele täiesti ohutu ja tervislik – valeinfo, et kraanivett ei tohi juua, ei pea paika
Siin on selged faktid:
1. Kraanivesi on Eestis rangelt kontrollitud ja ohutu
- Ligikaudu 98–99 % ühisveevärgist võetavatest veeanumatest vastab mikrobioloogilistele, keemilistele ja indikaatornäitajatele nõuetele – näiteks 2024. aastal oli vastavusaste koguni 98,21 % (evv.ee, terviseamet.ee).
- Terviseameti andmetel vastas 2023. aastal 99 % proovidest normidele (evv.ee).
Eesti Vee-ettevõtete liidu ja Terviseameti järelevalvesüsteem garanteerib, et kraanivett kontrollitakse kogu tarneahelas, alates veevõtukohtadest kuni kraaniotsani (evv.ee).
2. Mida teha juhul, kui vee-ettevõte teavitab normide ületamisest?
Tõepoolest, ainult siis, kui vee-ettevõte annab ametliku teate normide ületamisest, tuleb tarbijal hakata vee puhul lisameetmeid rakendama. Need juhtumid on harvad ja tavaliselt ajutised.
- Teavitamise kohustus: Vee-ettevõtted annavad kohe teada, kui vees on mikrobioloogilised või keemilised näitajad normist kõrgemad.
- Mida teha tarbijana:
- Kuuma veega keetmine: kui esineb mikrobioloogiline reostus (nt coli-bakterid), on otstarbekas vett enne joomist keeta.
- Keemiline saaste: keetmine ei aita – sel juhul rakendatakse filtreerimine või alternatiivvee kasutamine (nt pudelivesi), kuni normaalne olukord taastub. (terviseamet.ee, terviseamet.ee)
- Vee-ettevõte ütleb alati ära, kui kaua olukord kestab (sagedasti mõne päeva kuni nädala). Tarbija infolehed ja ettevõtte koduleht annavad seda infot.
3. Millal ja kuidas tarbija peaks reageerima
Alljärgnevates olukordades pole üldine kraanivett tarvitada keelatud, kuid soovitatav on teha järgnevad sammud:
Situatsioon | Tarbija tegevus |
---|---|
Normidest kõrvale kaldumine | Vee-ettevõte teatab ametlikult – loe teade, järgi juhiseid (keetmine, filter või ajutine pudelivee kasutus). |
Torustiku korrosioon või seisnud vesi | Lase kraanist alguses kasutamata vett loputada (nt hommikul või pärast pikemat seisakut). Kontrolli torusid ja vajadusel puhasta. (tallinnavesi.ee) |
Kahtlus, et vesi on muutunud | Teata viivitamatult oma vee-ettevõttele – nad teevad proovid ja annavad täpsemad juhised. |
Kokkuvõte
- Eesti kraanivett võib julgelt juua – üle 98 % proovidest vastab normidele.
- Ainult ametliku teate korral normide rikkumisest tuleb rakendada vastavad meetmed (nt keetmine, filtrid, pudelivesi).
- Teavitused on alati ajutised ja sellega tuleb kaasas ka info olukorra kestuse ja edasiste sammude kohta.
- Hea praktika: loputa kodus setetega torustikku ja kontrolli regulaarselt vee kvaliteeti, eelkõige vananenud süsteemide korral.
Lisaks:
Lüganuse vallas vastab joogivesi kõikides Järve Biopuhastus OÜ hallatavates piirkondades kehtivatele nõuetele, välja arvatud Soonurmes. Soonurme piirkonna tarbijaid ja Terviseametit on olukorrast teavitatud ning hetkel tegeletakse lahenduste leidmisega joogivee kvaliteedi taastamiseks.
Joogivee kvaliteeti kontrollitakse järjepidevalt vastavalt sotsiaalministri 24.09.2019 määrusele nr 61 „Joogivee kvaliteedi- ja kontrollinõuded ning analüüsimeetodid" ning Terviseameti poolt kinnitatud kontrollikavale.
Kõikide proovide tulemused avalikustatakse regulaarselt Järve Biopuhastus OÜ kodulehel.