Sotsiaalteenused
Sotsiaalteenuste hindade kehtestamine
KODUTEENUS
Teenuse osutamine
Koduteenus on kohaliku omavalitsuse üksuse korraldatav sotsiaalteenus, mille eesmärk on täisealise isiku iseseisva ja turvalise toimetuleku tagamine kodustes tingimustes, säilitades ja parandades tema elukvaliteeti.
Koduteenuse osutamisel abistatakse isikut toimingutes, mida isik terviseseisundist, tegevusvõimest või elukeskkonnast tulenevatel põhjustel ei suuda sooritada kõrvalabita, kuid mis on vajalikud kodustes tingimustes elamiseks.
Koduteenuse alla kuuluvad tegevused:
- Poes ja apteegis käimine;
- abistamine koristamisel;
- küttepuude tuppa toomine, kütmine;
- abistamine toiduvalmistamisel;
- asjaajamised erinevates ametiasutustes;
- saatmine meditsiini- ja jm. asutuste külastamisel;
- abistamine pesemisel ja riietumisel inimese kodudes;
- hügeenitoimingud kodus ( puhastamine, mähkmete vahetamine jms).
Lisainfo: Teenusega seotud küsimustele vastab Eve Uueküla, sotsiaaltöötaja (eakate küsimused, sotsiaalkorterid)
Telefon: 332 1335, 5191 7910; e-post eve.uuekula@lyganuse.ee
ELURUUMI TAGAMISE TEENUS
Eluruumi tagamine on kohaliku omavalitsuse üksuse korraldatav sotsiaalteenus, mille eesmärk on eluruumi kasutamise võimaluse kindlustamine isikule, kes ei ole sotsiaalmajanduslikust olukorrast tulenevalt võimeline enda ja oma perekonna vajadustele vastavat eluruumi tagama.
Eluruum on Lüganuse valla munitsipaalomandisse kuuluv elamispind, kus on tagatud küte, vesi ja kanalisatsioon. Teenust on õigus taotleda isikul kelle elukoht Eesti rahvastikuregistri andmetel on Lüganuse vald.
Lisainfo: Jooksvaid teenusega seotud probleeme lahendab ja küsimustele vastab Eve Uueküla, sotsiaaltöötaja (sotsiaalkorterid).
Telefon: 332 1335, 5191 7910; e-post eve.uuekula@lyganuse.ee
VÄLJASPOOL ISIKU KODU OSUTATAV ÜLDHOOLDUSTEENUS
Väljaspool kodu osutatava üldhooldusteenuse eesmärgiks on turvalise keskkonna ja toimetuleku tagamine täisealisele isikule, kes terviseseisundist, tegevusvõimest või elukeskkonnast tulenevatel põhjustel ei suuda kodustes tingimustes ajutiselt või püsivalt iseseisvalt toime tulla. Üldhooldusteenuse osutamisel lähtutakse teenuse saaja hooldusvajadusest.
Väljaspool kodu osutatava üldhooldusteenuse rahastamisel kinnitab teenuse hinna teenuse osutaja.
Üldhooldusteenust rahastatakse valla eelarvest ja isikult võetavast tasust. Isik tasub teenuskoha maksumusest majutus- ja toitlustuskulud ja muud teenuse osutamisega seotud kulud. Kulud, mis ületavad vallavalitsuse poolt kehtestatud hoolduskulude tasumise piirmäära tasub isik omavahenditest või ülalpidajate abiga.
Kui isik vajab teenust viivitamatult, tasub vallavalitsus isiku eest puudujääva osa kuni isiku enda või ülalpidamiskohustuslas(t)e soovi ja võimaluste väljaselgitamiseni.
Isikult võetava tasu suurus oleneb teenuse mahust, teenuse maksumusest ning teenust saava isiku ja tema perekonna majanduslikust olukorrast.
Teenuse saaja ülalpidamiskohuslane(sed), kes on oma majanduslikust olukorrast tulenevalt võimeline ülalpidamiskohustust täitma, tasub
hoolduskulud, mis ületavad vallavalitsuse poolt kehtestatud hoolduskulude piirmäära ja teenuse saaja ja teenuse saaja täiendava hüvitise suuruse;
Teenuse osutamise rahastamine toimub üldjuhul teenuse osutaja poolt esitatud arve alusel.
Vallavalitsus kehtestab hoolduskulude tasumise piirmäära, mis tagab teenuse saajale teenuse kättesaadavuse. Vallavalitsus rahastab hooldekulusid tegelike kulude alusel, kuid mitte üle hoolduskulude tasumise piirmäära.
Kui teenuse saaja sissetulek on madalam kui Statistikaameti avaldatud eelarveaastale eelnenud aasta teise kvartali keskmise vanaduspensioni suurus, katab linn teenuse saaja tasutavate kulude ja teenuse saaja sissetuleku vahe (väiksema sissetuleku hüvitis), kuid mitte rohkem kui eelmise aasta teise kvartali keskmise vanaduspensioni suuruse ja teenuse saaja sissetuleku vahe. Sissetulekuna arvestatakse teenuse saaja riiklik pension, kogumispension kogumispensionide seaduse tähenduses, töövõimetoetus töövõimetoetuse seaduse tähenduses ja sotsiaalmaksuga maksustatav tulu sotsiaalmaksuseaduse tähenduses.
Kui teenuse saaja vajab lisaks väiksema sissetuleku hüvitisele täiendavat hüvitist (käiberaha), siis spetsialist viib läbi teenuse saaja ja tema ülalpidajate maksevõime hindamise.
Lüganuse Vallavalitsus kehtestas väljaspool kodu osutatava üldhooldusteenuse rahastamisel üldhooldusteenust vahetult osutavate hooldustöötajate ja abihooldustöötajate kulude tasumise piirmääraks 550 eurot kalendrikuus ühe teenuse saaja kohta.
Lisainfo: Jooksvaid teenusega seotud probleeme lahendab ja küsimustele vastab, Anne Rembel, sotsiaaltöötaja.
Telefon: 332 1332, 54004808; e-post anne.rembel@lyganuse.ee
TUGIISIKUTEENUS
Tugiisikuteenus on isiku iseseisva toimetuleku toetamine olukordades, kus isik vajab sotsiaalsete, majanduslike, psühholoogiliste või tervislike probleemide tõttu oma kohustuste täitmisel ja õiguste teostamisel olulisel määral kõrvalabi. Kõrvalabi seisneb juhendamises, motiveerimises ning isiku suurema iseseisvuse ja omavastutuse võime arendamises.
Last kasvatavale isikule tugiisikuteenuse osutamisel on eesmärk koostöös last kasvatava isikuga lapse arengu toetamine, sealhulgas vajaduse korral puudega lapse puhul hooldustoimingute sooritamine ning turvalise keskkonna tagamine.
Teenust on õigus saada isikul (sh alaealisel) või perel, kes vajab järgmist kõrvalabi:
- abi lapse eest hoolitsemisel ning lapsele turvalise ja toetava kasvukeskkonna loomisel;
- abi puude, haiguse või raske sotsiaalse olukorra tõttu, mis kahjustab isiku või tema pere toimetulekut;
- abi sotsiaalseks toimetulekuks kinnipidamiskohast vabanemisel;
- abi iseseisvalt elama asumisel asendushooldusteenuse, perekonnas hooldamise teenuse või eestkoste lõppemisel;
- abi isiku psüühika- või käitumishäire korral.
Teenuse taotlejal tuleb ametiasutusele esitatud avalduses põhjendada teenuse kasutamise vajadust. Teenuse vajadust hindab sotsiaaltöötaja hindamisinstrumendi abil. Teenuse osutamise aluseks on vallavalitsuse korraldus ja teenuse saaja ja teenuse pakkuja vahel sõlmitud haldusleping. Teenuse osutamise eest võib isikult võtta tasu. Isikult võetava tasu suurus oleneb teenuse mahust, teenuse maksumusest ning teenust saava isiku ja tema perekonna majanduslikust olukorrast. Vallavalitsusel on õigus sotsiaalkomisjoni põhjendatud ja kaalutletud otsusega vabastada isik täielikult või osaliselt teenuse eest tasumisest. Tugiisiku teenuse hinna ja kliendi omaosaluse suuruse kehtestab vallavalitsus oma korraldusega.
Lisainfo: Jooksvaid teenusega seotud probleeme lahendab ja küsimustele vastab Anne Rembel, sotsiaaltöötaja.
Telefon: 332 1332, 54004808; e-post anne.rembel@lyganuse.ee
TÄISEALISE ISIKU HOOLDUS
Täisealisele isikule seatakse hooldus, kui isik vaimse või kehalise puude tõttu vajab abi oma õiguste teostamiseks ja kohustuste täitmiseks.
Õigusteenusele
1) Hooldaja määramist on õigus taotleda sotsiaalhoolekandega hõlmatud täisealisel isikul, kellel puuduvad perekonnaseaduse alusel ülalpidamist andma kohustatud isikud ning kes oma vaimse või kehalise erivajaduse tõttu vajab oma õiguste teostamiseks ja kohustuste täitmiseks teatud toiminguteks kõrvalabi.
2) Erandjuhtudel võib hooldaja määrata sügava puudega isikule, kellel on ülalpidamist andma kohustatud isikud või kes moodustavad ühise leibkonna.
Lisainfo: Teenusega seotud küsimustele vastab Anne Rembel, sotsiaaltöötaja
Telefon: 332 1332, 54004808; e-post anne.rembel@lyganuse.ee
ISIKLIKU ABISTAJA TEENUS
Isikliku abistaja teenuse eesmärgiks on füüsilist kõrvalabi vajava täisealise isiku iseseisva toimetuleku ja kõigis eluvaldkondades osalemise suurendamine.
Teenuse osutamisel abistatakse teenuse saajat tegevustes, mille sooritamiseks vajab isik füüsilist kõrvalabi. Isiklik abistaja aitab isikut tema igapäevaelu tegevustes, nagu liikumisel, söömisel, toidu valmistamisel, riietumisel, hügieenitoimingutes, majapidamistöödes ja muudes toimingutes, milles isik vajab juhendamist või kõrvalabi. Kõiki toiminguid sooritatakse isikliku abistajaga koos. Teenuse vajadust hindab sotsiaaltöötaja hindamisinstrumendi abil. Hindamise tulemusena selgitatakse välja vajadus kasutada füüsilist kõrvalabi igapäevaelutegevustes, et tagada harjumuspärases keskkonnas võimalikult iseseisev toimetulek ning võimalus osaleda teistega võrdsetel alustel ühiskonnaelus.
Teenuse taotlemiseks esitatakse ametiasutusele avaldus, milles põhjendatakse kõrvalabi kasutamise vajadust. Teenuse osutamise aluseks on vallavalitsuse korraldus ning teenuse saaja ja teenuse pakkuja vahel sõlmitud haldusleping.
Teenuse osutamise eest võib isikult võtta tasu.
Isikult võetava tasu suurus oleneb teenuse mahust, teenuse maksumusest ning teenust saava isiku ja tema perekonna majanduslikust olukorrast.
Vallavalitsusel on õigus sotsiaalkomisjoni põhjendatud ja kaalutletud otsusega vabastada isik täielikult või osaliselt teenuse eest tasumisest.
Isikliku abistaja teenuse hinna ja kliendi omaosaluse suuruse kehtestab vallavalitsus oma korraldusega.
Õigusteenusele
Teenust on õigus saada isikul, kellele on määratud puue ning kellel objektiivsete asjaolude hindamise tulemusena on vajadus kasutada füüsilist kõrvalabi igapäevaelutegevustes, et tagada harjumuspärases keskkonnas võimalikult iseseisev toimetulek ning võimalus osaleda teistega võrdsetel alustel ühiskonnaelus.
Lisainfo: Teenusega seotud küsimustele vastab Anne Rembel, sotsiaaltöötaja.
Telefon: 332 1332, 54004808; e-post anne.rembel@lyganuse.ee
VARJUPAIGATEENUS
Varjupaigateenus (edaspidi teenus) on sotsiaalteenus, mille eesmärk on täisealisele isikule, kes ei ole võimeline endale ööbimiskohta leidma, ajutise ööbimiskoha võimaluse tagamine.
Lisainfo: Teenusega seotud küsimustele vastab Eve Uueküla, sotsiaaltöötaja.
Telefon: 332 1335, 5191 7910; e-post eve.uuekula@lyganuse.ee
TURVAKODUTEENUS
Turvakoduteenuse eesmärk on tagada abi vajavatele isikutele ajutine eluase, turvaline keskkond ja esmane abi. Esmase abi raames tuleb isikule vajaduse korral tagada kriisiabi, mis taastab isiku psüühilise tasakaalu ja tegevusvõime igapäevaelus, ning teavitada isikut teistest abi saamise võimalustest. Tulenevalt isiku east ja vajadusest tagatakse ka tema hooldamine ja arendamine.
Teenuse kättesaadavus tagatakse perioodil, mis on vajalik turvalisuse tagamiseks ja edasise elu korraldamiseks, järgmistele isikutele:
1) lapsele, kes vajab abi tema hooldamises esinevate puuduste tõttu, mis ohustavad tema elu, tervist või arengut või
2) täisealisele isikule, kes vajab turvalist keskkonda.
Lisainfo: Teenusega seotud küsimustele vastab Lii Pikas, lastekaitsespetsialist.
Telefon: 332 5877, 5331 0065; e-post lii.pikas@lyganuse.ee
SOTSIAALTRANSPORDITEENUS
Sotsiaaltransporditeenus (edaspidi teenus) on teenus, mille eesmärk on võimaldada puuetega inimeste sotsiaaltoetuste seaduse § 2 lõike 1 tähenduses puudega isikul, kellel puue takistab isikliku või ühissõiduki kasutamist, kasutada tema vajadustele vastavat transpordivahendit tööle või õppeasutusse sõitmiseks või avalike teenuste kasutamiseks. Teenust osutatakse üldjuhul tööpäevadel.
Sotsiaaltransporditeenust on õigus saada puuetega inimeste sotsiaaltoetuste seaduse § 2 lõike 1 tähenduses puudega isikul, kellel puue takistab isikliku või ühissõiduki kasutamist tööle ja õppeasutusse sõitmiseks või avalike teenuste kasutamiseks.
Teenuse kasutamise õigus laieneb isiku saatjale, kui see on vajalik isikule abi tagamiseks.
Lisainfo: Teenusega seotud küsimustele vastab Eve Uueküla, sotsiaaltöötaja (sotsiaalkorterid).
Telefon: 332 1335, 5191 7910; e-post eve.uuekula@lyganuse.ee
VÕLANÕUSTAMISTEENUS
Võlanõustamisteenus on sotsiaalteenus, mille eesmärk on abistada isikut tema varalise olukorra kindlakstegemisel, võlausaldajaga läbirääkimiste pidamisel ja nõuete rahuldamisel, vältida uute võlgnevuste tekkimist toimetulekuvõime parandamise kaudu ning lahendada muid võlgnevusega seotud probleeme.
Õigusteenusele on isikul, kelle elukoht rahvastikuregistri andmetel on Lüganuse vald ning kellele on esitatud nõue täita võlaõiguslikust suhtest või seadusest tulenev sissenõutavaks muutunud rahaline kohustus, mida isik ei ole võimeline iseseisvalt täitma.
Lisainfo: Teenusega seotud küsimustele vastab Eda Tärno, sotsiaaltöötaja.
Telefon: 3325876, 5021246, e-post: eda.tarno@lyganuse.ee.
RASKE VÕI SÜGAVA PUUDEGA LAPSE LAPSEHOIUTEENUS
Raske või sügava puudega lapse lapsehoiuteenus (edaspidi teenus) on last kasvatava isiku toimetulekut või töötamist toetav või lapse erivajadusest tulenevat hoolduskoormust vähendav teenus, mis vastab sotsiaalhoolekande seaduses sätestatud nõuetele.
Lisainfo: Teenusega seotud küsimustele vastab Lii Pikas, lastekaitsespetsialist.
Telefon: 332 5877, 5331 0065; e-post lii.pikas@lyganuse.ee
ASENDUSHOOLDUSTEENUS
Asendushooldusteenuse eesmärk on pika- või lühiajaliselt lapse heaolu ja õiguste tagamine, lapsele tema põhivajaduste rahuldamiseks peresarnaste elutingimuste võimaldamine, lapsele turvalise ja arenguks soodsa elukeskkonna loomine ning lapse ettevalmistamine võimetekohaseks toimetulekuks täisealisena. Asendushooldusteenuse osutaja on hoolduspere, perekodu ja asenduskodu (edaspidi teenuseosutaja).
Lisainfo: Teenusega seotud küsimustele vastab Lii Pikas, lastekaitsespetsialist.
Telefon: 332 1336, 53072787; e-post lii.pikas@lyganuse.ee
JÄRELHOOLDUSTEENUS
Järelhooldusteenuse eesmärk on asendushoolduselt ja eestkostelt lahkuva isiku iseseisva toimetuleku ja õpingute jätkamise toetamine.
Lisainfo: Teenusega seotud küsimustele vastab, Lii Pikas, lastekaitsespetsialist.
Telefon: 332 5877, 5331 0065; e-post lii.pikas@lyganuse.ee
VÄLTIMATU SOTSIAALABI
Vältimatut sotsiaalabi osutatakse isikule, kes on sattunud sotsiaalselt abitusse olukorda elatusvahendite kaotuse või puudumise tõttu, osutatakse vältimatut sotsiaalabi, mis tagab vähemalt toidu, riietuse ja ajutise majutuse.
Vältimatut sotsiaalabi osutatakse isikule seni, kuni ta ei ole enam elatusvahendite kaotuse või puudumise tõttu sotsiaalselt abitus olukorras.