« Tagasi

!!! Eesti elektrisüsteemi varustuskindlus ja toimepidevus

! Kaliningradi test jääb 24. septembril ära, aga desünkroniseerimise risk püsib kogu sügise ja talve.

!!! Kommunikatsioonisõnumid

  • Venemaa elektrisüsteemihaldur viib sel laupäeval läbi planeeritud eralduskatse, mille käigus eraldub Kaliningradi oblast Balti riikide ning Mandri-Venemaa ja Valgevene ühisest elektrisüsteemist. Venemaa on Kaliningradi elektrisüsteemi iseseisvat toimimist testinud ka varem, näiteks 2019, 2020 ja 2021. aastal.
  • Balti riikide süsteemihaldurid on katsest teadlikud ja on sellega arvestanud. Olulist mõju katsel Eestile ja teistele Balti riikidele pole, kuna elektrikaubandus Venemaaga on lõppenud.
  • Kuna oleme osa suuremast süsteemist, mõjutavad erinevad võimalikud hooldustööd, või katkestused mujal Euroopas ka meie ühendusi. Lisaks on alates Venemaa kallaletungist Ukrainasse tänavu veebruaris kasvanud riskid ootamatusteks, mistõttu oleme teinud ettevalmistusi ning vaadanud üle enda kriisiplaanid.
  • Eesti (Elering) on koos Läti ja Leedu süsteemihalduritega valmistunud Venemaa võrgust eraldumiseks juba viimased 10 aastat. See annab suurema kindluse meie elektrisüsteemi tõrgeteta töö tagamiseks juba praegu.
  • Kuigi Eesti elektrisüsteem on valmis ja valmistunud juba aastaid, on tark olla ootamatusteks ja võimalikeks elektrikatkestusteks valmis kõigil – nii riigiasutustel, ettevõtetel kui igal inimesel.
  • Julgustame läbi mõtlema, kuidas elektrikatkestuse korral toime tulla. Juhised selleks on olemas Päästeameti/Naiskodukaitse käitumisjuhiste äpis ning kodulehel „Ole valmis!".

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium