« Tagasi

Algas Kiviõli linnakeskuse arhitektuurivõistlus

PRESSITEADE
26. mai 2021
 
Algas Kiviõli linnakeskuse arhitektuurivõistlus
 
Lüganuse Vallavalitsus koostöös Eesti Arhitektide Liiduga kuulutasid välja Kiviõli linnakeskuse arhitektuurivõistluse eesmärgiga muuta linnasüda inimsõbralikuks keskkonnaks ning korrastada ajalooline õunapuude aia park. Võistlus korraldatakse EV 100 „Hea avalik ruum" jätkuprogrammi raames, mida rahastavad rahandusministeerium, kultuuriministeerium ja kohalikud omavalitsused.
 
„Kiviõli linnakeskuse põhimureks on tegelikult vajadus väärtustada olemasolevat. Kiviõli sümboolseks paigaks on ajalooliselt koos tehasetöölistele ehitatud barakkidega nende vahele rajatud õunapuupargid. Barakid on ammu kadunud aga õunapuud on jäänud ja rõõmustavad kevaditi oma õitsemisega möödakäijaid," nendib Lüganuse Vallavalitsuse arendusnõunik Anu Needo.
 
2018. aasta 2. juunil kutsuti Kiviõli 1. Keskkooli poolt õppeaasta lõpuürituse „Loomefest" raames parki kokku kohalik kogukond. Muude tegevuste hulgas oli „Loomefesti" eesmärk juhtida tähelepanu Kiviõli linna südames asuvale erilisele õunapuude pargile, mida tulevikus üheskoos korrastada ning kujundada kauniks ja kaasaegseks rohealaks, kus inimestel oleks meeldiv vaba aega veeta ja erinevaid sündmuseid korraldada. „Inimestele see mõte väga meeldis. Ilmselt oligi see algatus silmiavav ka kohaliku omavalitsuse jaoks – kui noored näevad pargis väärtust, tuleb seda hinnata ja tegutseda," räägib Needo.
 
Uut kaasaegset lahendust otsitakse arhitektuurivõistluse kaudu Kiviõli linnasüdamele Keskpuiestee ja Metsa tänava ristil, olemasolevale õunapuudeaiale ja Keskpuiesteele. „Soovime saada ideid, kuidas väheste vahenditega luua lahendusi, mis oleksid ägedad noortele, rahulikud eakatele, moodsad, keskkonnasäästlikud  ja nutikad kogukonnale," lisab Anu Needo.
 
Arhitektuurivõistlusega loodetakse leida terviklik ruumiline lahendus Kiviõli keskusele, mis muudaks linnaruumi praegusest lahendusest inimsõbralikumaks ja mitmekesisemaks, tänapäevaseks, esinduslikuks ja kohalikku identiteeti rõhutavaks avalikuks ruumiks, mis pakub meeldivat ja turvalist olemist ning tegevusvõimalusi igas vanuses inimesele igal aastaajal. „Linnakeskuse kaasajastamine peaks andma impulsi kohaliku ettevõtluse ja kultuuri arenguks ning siduma kohalikku eesti ja vene kogukonda," ütleb „Hea avaliku ruumi" programmijuht Kalle Vellevoog.
 
Arhitektuurivõistluse preemiafond on 20 000 eurot, mille maksab välja Lüganuse vallavalitsus. Žüriisse kuuluvad: Lüganuse Vallavolikogu ja žürii esimees Risto Lindeberg;
 
Lüganuse vallavanem Andrea Eiche; Lüganuse Vallavalitsuse arendusnõunik Anu Needo; Eesti Arhitektide Liidu esindaja ja „Hea avaliku ruumi" programmijuht Kalle Vellevoog; Eesti Maastikuarhitektide Liidu esindaja Sulev Nurme; Eesti Arhitektide Liidu liikmed Egon Metusala ja Ralf Lõoke.
 
„Hea avalik ruum" programm oli kingitus Eestile 100. aastapäeva puhul, kui korraldati 15 linnakeskuse ja -väljaku arhitektuurivõistlus. Kuna huvi ja soov oma linnakeskused korda teha oli aga palju rohkematel omavalitsustel, kui esimesse etappi mahtusid, algas 2019. aastal „Hea avalik ruum" jätkuprogramm, mida seni on igal aastal kohalike omavalitsuste suure huvi tõttu pikendatud.
 
Seni on Eesti Vabariik 100 ja Eesti Arhitektide Liidu koostöös sündinud arhitektuuriprogrammiga "Hea avalik ruum" läbi viidud arhitektuurivõistlused 23 linnas, millest 10 linna rekonstrueeritud südamed on juba valminud (Tõrva, Põlva, Valga, Võru, Rapla, Rakvere, Elva, Kuressaare, Kärdla ja Viljandi). Lisaks Kiviõli linnakeskuse arhitektuurivõistlusele korraldatakse tänavu arhitektuurivõistlused Kadrinas, Kosel, Loksal, Türil, Arukülas ja Sõmerul.
 
Lisainfo:
 
Kalle Vellevoog
„Hea avalik ruum" programmijuht
5067586
kalle@jvr.ee 
 
Anu Needo
Lüganuse Vallavalitsuse arendusnõunik
33 21 340
anu.needo@lyganuse.ee
 
FOTOL: Vaade Keskpuiestee ja Metsa tänava ristmikule, Kiviõli 2020
Foto: Ülle Maiste