« Tagasi

Politsei soovib turvalist ja murevaba õppeaastat

Taas on aeg ranits selga tõmmata ja sammud kooli poole seada. Selleks, et kooli algus ja õppetöö oleksid kõigi laste jaoks murevabad, kutsub Politsei- ja Piirivalveamet kõiki vanemaid üles oma lastele rääkima, kuidas liikluses ohutult käituda ja mida probleemide korral teha.

Muretu ja rõõmus kooliaeg algab kodust, kus iga vanem saab lapsele liiklemise põhitõdede selgitamisega kaasa aidata. Esimesse klassi mineva lapsega tuleb koolitee korduvalt ka ühiselt läbi käia, et näha, kus peituvad võimalikud ohud ja laps saaks õppida, kuidas neid kohti ohutult läbida.

Enne teeületust on tähtis veenduda, et autojuhid märkasid jalakäijat ja peatusid. Sõidutee ületamise puhul tasub meelde jätta kolm lihtsat, kuid olulist mõtet - peatu, vaata, veendu! Lisaks tasub lapsega läbi arutada ka reeglid, mis puudutavad jalg- ja tõukerattaid ning millist turvavarustust peab nendega sõites kandma

Autojuhid peaksid omakorda olema eriti ettevaatlikud koolide ja ühistranspordipeatuste ümbruses, sest lapsed näevad liikluses toimuvat teisest perspektiivist kui täiskasvanud ning ei pruugi liiklusest tulenevaid ohte tajuda. Õnnetuste vältimiseks aitab kaasa sõidukiiruse vähendamine.

Liiklusohutus sünnib kõigi liiklejate koostöös, kuid esimest korda iseseisvalt liiklusesse minevate laste puhul on eriti oluline lapsevanema eeskuju. Kogu tähelepanu peab olema liikluses toimuval, nutiseadmete ja kõrvaklappidega samaaegselt tegelemine ei sobi. Kuid hea eeskuju vanema poolt annab eelduse saada ka väikesel lapsel eeskujulikuks liiklejaks.

Koolis olles annab lapsele turvatunde see, kui ta tunneb ennast seal hästi. Vanemad ühes õpetajate ja teiste koolitöötajatega saavad väga palju ära teha lapsi kuulates, nendega rääkides ja muret märgates. Mure korral on alati kõige parem seda jagada kooli vastava noorsoopolitseinikuga, kes õppeaasta alguses külastab esimesi klasse. Lastele tasub meelde tuletada sedagi, kui oluline on häbenemata ohu korral valida hädaabinumber 112.

Head õppeaasta algust kõigile lapsevanematele ja koolijütsidele!