Uue üldplaneeringu koostamine
Lüganuse valla üldplaneeringu uuesti esitamine Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumile heakskiidu saamiseks
Lüganuse Vallavalitsus esitas planeerimisseaduse § 90 lõike 1 alusel Lüganuse valla üldplaneeringu täiendatud materjalid Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumile heakskiidu saamiseks. Olulisemad täiendused hõlmasid tuuleenergia arendamiseks sobivate alade täpsustamist, teekaitsevööndite laiendamist, erateede avalikult kasutatavateks teedeks määramise ettepanekut, juhtotstarbe muutmist mõningates kohtades ja tiheasustusala hajaasustusalaks muutmist.
Üldplaneeringu keskkonnamõju strateegilise hindamise aruanne
Tuuleenergeetika arendamiseks sobivate alade uuring
Kaardimaterjalid:
Maidla, Uniküla ja Savala küla
Üldplaneeringu kaardirakendus: https://hendrikson.ee/maps/L%C3%BCganuse-vald/
Koosolek Lüganuse valla üldplaneeringus tee kaitsevööndi laiendamise teemal
18. juunil kell 15.00 toimus koosolek menetluses olevas üldplaneeringus kavandatava tee kaitsevööndi laiendamise kohta. Koosolek toimus Lüganuse vallamaja volikogu saalis (Keskpuiestee 20, Kiviõli linn). Selgitusi jagas Transpordiameti esindaja.
Lüganuse Vallavalitsus küsis 19.03.2024 antud teelõikudel asuvate kinnistute omanike arvamusi. Laekus mitmeid mittenõustuvaid arvamusavaldusi ja koosolek toimub nende arutamise eesmärgil.
Teelõigud, kus kavandatakse teekaitsevööndi laiendamist:
- Pada-Sonda tee (17117) lõik Sonda alevikus;
- Sämi-Sonda-Kiviõli tee (17120) lõik Kiviõli linnas, Kiviõli-Varja tee (34) ja Kõrkküla-Erra tee (13132) lõik Erra alevikus;
- Kiviõli-Varja tee (34), Lüganuse-Oandu-Tudu tee (13103) ja Purtse-Lüganuse tee (13118) lõik Lüganuse alevikus;
- Kiviõli-Maidla tee (13124) lõik Kiviõli linnas.
Koosolek Lüganuse valla üldplaneeringus tehtava eratee avalikuks kasutamiseks määramise ettepaneku teemal
18. juunil kell 16.30 toimus koosolek menetluses olevas üldplaneeringus tehtava eratee avalikuks kasutamiseks määramise ettepaneku teemal. Koosolek toimub Lüganuse vallamaja volikogu saalis (Keskpuiestee 20, Kiviõli linn).
Lüganuse Vallavalitsus küsis 19.03.2024 arvamusi ettepaneku kohta maaomanikelt, kellele kuuluval kinnistul asub osa mõnest ettepaneku aluseks olevast teelõigust. Laekus mitmeid mittenõustuvaid arvamusavaldusi ja koosolek toimub nende arutamise eesmärgil.
Lüganuse valla üldplaneeringu esitamine Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumile heakskiidu saamiseks
Lüganuse Vallavalitsus esitas planeerimisseaduse § 90 lõike 1 alusel Lüganuse valla üldplaneeringu Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumile heakskiidu saamiseks.
Üldplaneeringu keskkonnamõju strateegilise hindamise aruanne
Tuuleenergeetika arendamiseks sobivate alade uuring
Kaardimaterjalid:
Maidla, Uniküla ja Savala küla
Üldplaneeringu kaardirakendus: https://hendrikson.ee/maps/L%C3%BCganuse-vald/
Lüganuse valla üldplaneeringu täiendava avaliku väljapaneku ja arutelu tulemused
Lüganuse Vallavalitsus korraldas üldplaneeringu täiendava avaliku väljapaneku 24.07.-25.08.2023 ja avaliku väljapaneku tulemusi tutvustava arutelu 27.09.2023 Kiviõli Kunstide Koolis. Täiendav avalikustamine korraldati eesmärgiga tutvustada planeerimisseaduse § 87 kohase avaliku väljapaneku (23.01–26.02.2023) tulemuste alusel üldplaneeringusse seisuga juuni 2023 viidud täiendusi. Täiendused olid eelkõige seotud tuuleparkide (ORME alade ja tingimuste) kavandamisega, lisaks mõned maakasutust ja taristu planeerimist puudutavad.
Täiendava avaliku väljapaneku jooksul laekus ettepanekuid 26-lt osapoolelt. Taaskord oli valdav osa ettepanekuid seotud tuuleparkide planeerimisega, lisaks käsitleti maakasutuse juhtotstarvete määramisega, päikeseparkide kavandamisega, erametsaomanikele kaasnevate kitsendustega ja Varja tuulepargi asukohavaliku üldplaneeringu teemaplaneeringu kehtivusajaga seotuid küsimusi. Kohalik omavalitsus vastas kõigile ettepanekute esitajatele põhjendatud seisukohaga enne avaliku arutelu toimumist. Tuuleparkide kavandamisega ja teemaplaneeringu kehtivusajaga seotud küsimused ja ettepanekud olid fookuses ka 27.09.2023 toimunud arutelul. Arutelul käsitleti ka neid ettepanekuid, mis laekusid vastuseks kohaliku omavalitsuse 12.09.2023 kirjaga edastatud seisukohtadele ning kuulati ära arutelul osalenute täiendavad selgitused.
Võttes aluseks avaliku väljapaneku käigus esitatud põhjendatud ettepanekud ja täiendavad selgitused, täiendavad laekunud seisukohad Keskkonnaametilt (16.09.2023), Enery Estonia OÜ-lt (22.09.2023), Vestman Solar OÜ, Põlluvara AS ja Metsamaahalduse AS-lt (ühispöördumine 22.09.2023), Eesti Ornitoloogiaühingult (26.09.2023), Maa-ametilt (26.09.2023) ja Utilitas Wind OÜ-lt (09.10.2023), täpsustatakse planeeringulahendust järgmiselt:
- Muraka linnuala ja sealse metsiseasurkonna soodsa seisundi säilitamiseks, metsise funktsionaalse elupaiga sidususe säilitamine ka väljapool linnuala jäetakse planeeringulahendusest välja tuuleala nr 1.
- Arvestades tuuleenergia arendamise vajadust jäävad planeeringulahendusse alles tuulealad nr 4, 6, 7, 16, 18 ja 62. Kõigil üldplaneeringus kujutatud arendusaladel viiakse arenduse detailses faasis vajadusel läbi detailsed elustiku uuringud (vajadus selgub eelhindamise käigus), mis võivad tuua välja täiendavat informatsiooni looduskeskkonna kohta ning mõjutada lõpliku lahenduse kujunemist.
- Tuuleparkide kui ORME alade määratlemisel on üheks tuulikute rajamist välistavaks kriteeriumiks olnud veekogude ehituskeeluvöönd. Veekogu ehituskeeluvööndi väljaarvamise tõttu on mitmed ORME alad nö tükeldatud väiksemateks aladeks (nt alad 16 ja 18). Planeeringulahendust täpsustatakse, ehituskeeluvööndit ei käsitleta üldplaneeringu tasandil välistava kriteeriumina. Selle tulemusena tekkivad kompaktsemad alad, kuid detailplaneeringu koostamisel tuleb arvestada looduskaitseseaduse kohase ehituskeeluvööndi ja selle erisustega (nt võimaldab looduskaitseseadus tuuliku laba ulatumist maaparandussüsteemi eesvoolu ehituskeeluvööndisse, mis ei kattu loodusliku veekoguga).
- Tulenevalt Maa-ameti ettepanekutest täiendatakse planeeringulahendust, et detailplaneeringu algatamiseks on vajalik kaevandamisloa omaniku ja kaevandamisloa taotleja nõusolek kaevandamisloa ja/või -taotluse järgsel mäeeraldisel. Ehitisele või ehitamiseks määratav tähtaeg seatakse detailplaneeringu kooskõlastamisel.
- Planeeringulahenduses täiendatakse taastuvenergeetika (TE) juhtotstarbega maa-alade kaardikihti, juba rajatud päikeseaparkide paiknemist ning elu- ja ettevõtluskeskkonna iseloomu arvestades.
- Lisaks eeltoodule viiakse planeeringulahendusse avaliku väljapaneku käigus esitatud ettepanekud, millele vallavalitsus on oma 12.09.2023 kirjaga andnud jaatava seisukoha.
Pärast täiendamist esitatakse üldplaneering Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumile heakskiidu menetlemiseks. Koos üldplaneeringuga esitatakse avalikul väljapanekul kirjalikud arvamused, mida planeeringu koostamisel ei arvestatud, ja üldplaneeringu koostamise korraldaja põhjendatud seisukoht arvamuste arvestamata jätmise kohta. Üldplaneeringu heakskiidu andmisel heakskiidu andja kuulab ära avalikul väljapanekul kirjalikke arvamusi esitanud isikud, kelle arvamusi üldplaneeringu koostamisel ei arvestatud, ja üldplaneeringu koostamise korraldaja.
Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumile esitatav üldplaneering lisatakse valla veebilehele, et see oleks kõigile huvitatud isikutele kättesaadav. Hetkel toimub planeeringumaterjalide täiendamine. Täiendatud üldplaneering on valla veebilehel kättesaadav eeldatavalt novembri teisel poolel.
Lüganuse valla üldplaneeringu täiendava avalikustamise ettepanekud seisukohtadega
Lüganuse valla üldplaneeringu täiendav avalik väljapanek 24.07 kuni 25.08.2023
Lüganuse Vallavalitsus korraldas koostatava valla üldplaneeringu avaliku väljapaneku ja arutelu, et tutvustada üldplaneeringusse viidud täiendusi ja muudatusi. Olulisemad muudatused võrreldes jaanuaris-veebruaris 2023.a avalikustatud lahendusega on seotud tuuleparkide kavandamisega.
Keskkonnaministeeriumi tellimusel on valminud eksperttöö „Üle-eestiline maismaalinnustiku analüüs" (koostaja Eesti Ornitoloogiaühing), mis koondab juba tehtud linnustiku-uuringuid ja annab nende põhjal esialgse ülevaate, millised maa-alad on tuuleparkide rajamiseks sobivaimad. Analüüsiga saab tutvuda Kliimaministeeriumi kodulehel: Uuringud, projektid ja analüüsid. Analüüsi tulemusena selgus, et osa Lüganuse vallast on nö konfliktala, kuhu tuuleparke arendada ei saa. Lisaks on täpsustatud tingimusi tuuleparkide kavandamiseks.
Üldplaneeringu keskkonnamõju strateegilise hindamise aruanne
Tuuleenergeetika arendamiseks sobivate alade uuring
23.01–26.02.2023 toimunud avaliku väljapaneku käigus esitatud ettepanekud ja vastusseisukohad neile
Kaardimaterjal:
Maakasutusplaan
Kiviõli linn ja Erra alevik
Püssi linn
Lüganuse alevik
Sonda alevik
Maidla, Uniküla ja Savala küla
Link kaardirakendusele. https://hendrikson.ee/maps/L%C3%BCganuse-vald/
Paberkandjal materjalidega oli võimalik tutvuda Kiviõli Linnaraamatukogus (Viru tn 7, Kiviõli linn) ja Sonda Raamatukogus (Uljaste tee 14, Sonda alevik) lahtiolekuaegadel.
Kirjalikud ettepanekud sai saata avaliku väljapaneku jooksul e-posti aadressil valitsus@lyganuse.ee või postiaadressil Lüganuse Vallavalitsus, Keskpuiestee 20, Kiviõli, 43199.
Üldplaneeringu avaliku väljapaneku järgne avalik arutelu toimus 27.09.2023 Kiviõli Kunstide Koolis (Vabaduse pst 6, Kiviõli linn).
Lüganuse valla uue üldplaneeringu avaliku väljapaneku tulemuste avalikud arutelud
Arutelud toimusid 4.aprillil Maidla rahvamajas (Maidla tee 56, Savala küla), 5.aprillil Kiviõli kunstide koolis (Vabaduse pst 6, Kiviõli linn) ja 5.aprillil Lüganuse rahvamajas (Lüganuse tee 25, Lüganuse alevik).
Lüganuse valla üldplaneeringu avalik väljapanek
Lüganuse valla uue üldplaneeringu avalik väljapanek toimus 23.01.2023 kuni 26.02.2023. Üldplaneering ja planeeringu strateegilise keskkonnamõju hindamise aruanne koos lisadega on kättesaadavad https://www.lyganuse.ee/uue-uldplaneeringu-koostamine. Paberkandjal materjalidega oli võimalik tutvuda Kiviõli Linnaraamatukogus (Viru tn 7, Kiviõli linn), Maidla haruraamatukogus (Maidla tee 56, Savala küla), Lüganuse Valla Raamatukogus (Kiviõli tee 25/2, Lüganuse alevik) lahtiolekuaegadel.
Üldplaneeringu avaliku väljapaneku tulemuste avalikud arutelud toimusid 04.04.2023 Maidla Rahvamajas (Maidla tee 56, Savala küla), 05.04.2023 Kiviõli Kunstide Koolis (Vabaduse pst 6, Kiviõli linn) ja 05.04.2023 Lüganuse Rahvamajas (Lüganuse tee 25, Lüganuse alevik).
Üldplaneeringu kooskõlastuste ja arvamuste ning nende vastuste koondtabel
ÜP keskkonnamõju strateegilise hindamise aruanne
Tuuleenergeetika arendamiseks sobivate alade uuring
Kaardimaterjal:
Maidla, Uniküla ja Savala küla
Link kaardirakendusele. https://hendrikson.ee/maps/L%C3%BCganuse-vald/
Lüganuse valla üldplaneeringu avalikustamisest teavitamine
Lüganuse Vallavalitsus teatas planeerimisseaduse § 87 lõike 6 alusel, et Lüganuse Vallavolikogu suunas 22.12.2022 otsusega nr 87 vastu võetud Lüganuse valla üldplaneeringu avalikule väljapanekule. Ühtlasi tunnistati planeeringu keskkonnamõju strateegilise hindamise aruanne nõuetele vastavaks. Üldplaneeringu koostamine ja keskkonnamõju strateegiline hindamine algatati Lüganuse Vallavolikogu 22.08.2018 otsusega nr 99. Üldplaneeringu eesmärgiks on planeerimisseaduse § 75 toodud ülesannete lahendamine. Põhieesmärk on valla ruumilise arengu põhimõtete kujundamine ning selle alusel planeeringuala üldiste kasutus- ja ehitustingimuste ning sealhulgas maakasutuse juhtotstarvete määramine. Üldplaneering hõlmab valla kogu territooriumi (ca 600 km2).
Üldplaneeringu avalik väljapanek toimus 23.01.2023 kuni 26.02.2023. Avaliku väljapaneku jooksul oli materjalidega võimalik tutvuda valla veebilehel ning paberkandjal asutuste lahtiolekuaegadel Kiviõli Linnaraamatukogus (Viru tn 7, Kiviõli linn), Maidla haruraamatukogus (Maidla tee 56, Savala küla), Lüganuse Valla Raamatukogus (Kiviõli tee 25/2, Lüganuse alevik).
Üldplaneeringu avaliku väljapaneku tulemuste avalikud arutelud toimu 04.04.2023 kell Maidla Rahvamajas (Maidla tee 56, Savala küla), 05.04.2023 Kiviõli Kunstide Koolis (Vabaduse pst 6, Kiviõli linn) ja 05.04.2023 Lüganuse Rahvamajas (Lüganuse tee 25, Lüganuse alevik). Kiviõli Kunstide Koolis toimuval arutelul oli võimalik osaleda ka läbi veebikeskkonna.
Võrreldes varasema olukorraga on üle vaadatud ja sõnastatud Lüganuse valla kui terviku ruumilise arengu põhimõtted, suundumused ja vajadused ning ühtlustatud on maakasutus- ja ehitustingimusi valla üleselt (hetkel kehtib valla territooriumil 5 üldplaneeringut). Hetkel kehtivate üldplaneeringutega võrreldes on planeeringulahenduse välja töötamisel arvestatud varasemast suurema paindlikkusega maakasutuse kavandamisel, määratud tingimused avaliku ruumi loomiseks ja kujundamiseks ning määratud ORME (olulise ruumilise mõjuga ehitis) asukohad, sh potentsiaalselt sobivad alad tuuleenergeetika arendamiseks. Kuna Lüganuse vald omab suurt tuuleenergia arendamise potentsiaali, viidi üldplaneeringu lisauuringuna läbi uuring „Tuuleenergeetika kavandamiseks sobivate alade kriteeriumite täpsustamine, alade määramine ja tingimuste väljatöötamine".
Lüganuse valla üldplaneeringu ja KSH aruande eelnõu kooskõlastamiseks ja arvamuse andmiseks
Lisa 2 Mõjutatava keskkonna ülevaade
Lisa 3 Ettepanekute koondtabel
Kaardid:
Lüganuse valla maakasutusplaan
Maidla, Uniküla ja Savala küla
Lüganuse valla üldplaneeringu ja keskkonnamõju strateegilise hindamise (KSH) aruande eelnõu avaliku väljapaneku ja avalike arutelude tulemustest
Lüganuse valla üldplaneeringu ja keskkonnamõju strateegilise hindamise (KSH) aruande eelnõu avalik väljapanek toimus 07.10.2021–05.11.2021, mille jooksul laekus vallavalitsusele 23 kirja ametkondadelt, ettevõtjatelt ja eraisikutelt. Avaliku väljapaneku järgsed avalikud arutelud toimusid 29.–30.12.2021 Maidlas, Lüganusel ja Kiviõlis.
Ametkondlikult esitas ettepanekuid Muinsuskaitseamet, Maaeluministeerium, Terviseamet, Maa-amet, RMK, Transpordiamet, Kaitseministeerium, Keskkonnaamet ja Keskkonnaministeerium, kes tegid ettepanekuid oma haldusalasse kuuluvate teemade osas (nt erinevate kultuuriväärtuste kaitse ja kajastamine planeeringus, tegevuste lubamine riigimetsa või maardlate alale jm). Ettepanekuid tegid ka AS Elering liinitaristute rekonstrueerimise ja AS Eesti Raudtee valda läbiva Tallinn-Narva raudtee arenguplaanide osas. Nii ettevõtjate kui ka eraisikute ettepanekud puudutasid eelkõige taastuvenergeetika (tuule- ja päikeseenergeetika) kavandamisega seotud teemasid.
Ka avalikel aruteludel toimus aktiivne diskusioon taastuvenergeetika kavandamise osas. Küsimused olid eelkõige seotud tuuleenergeetika kavandamisega: kus ja millele tuginedes on vallas võimalik tuuleenergeetikat arendada, miks ja milliseid puhvreid on üldplaneeringu raames potentsiaalsete tuuleenergeetika alade leidmiseks kasutatud ning miks ja millised tingimused tuuleparkide kavandamisele on seatud. Aruteludel tõstatati ka päikeseenergeetika kavandamise küsimusi (nt päikeseenergeetika lubamine väärtustatud aladel).
Avaliku väljapaneku ja arutelude käigus laekunud ettepanekute põhjal täiendatakse nii planeeringu kui ka KSH eelnõud.
Üldplaneeringu protsessi järgmiseks sammuks on üldplaneeringu ja keskkonnamõju strateegilise hindamise aruande eelnõu esitamine kooskõlastamiseks ja arvamuse andmiseks.
Lüganuse valla üldplaneeringu ja keskkonnamõju strateegilise hindamise eelnõu avaliku väljapaneku järgsed avalikud arutelud
Lüganuse valla üldplaneeringu (eskiisi) ja keskkonnamõju strateegilise hindamise eelnõu avaliku väljapaneku järgsed avalikud arutelud toimusid: 29. detsembril 2021 Maidla Rahvamajas (Maidla tee 56, Savala) ja Lüganuse Rahvamajas (Lüganuse tee 25, Lüganuse) ja 30. detsembril 2021 Kiviõli Kunstide Koolis (Vabaduse pst 6, Kiviõli). Planeeringu aruteludel oli võimalik osaleda videokonverentsi teel.
Üldplaneeringu avalik arutelu toimus Maidla Rahvamajas (Maidla tee 56, Savala) kolmapäev 29. detsembril.
Üldplaneeringu avalik arutelu toimus Lüganuse Rahvamajas (Lüganuse tee 25, Lüganuse) kolmapäev 29. detsembril.
Üldplaneeringu avalik arutelu toimus Kiviõli Kunstide Koolis (Vabaduse pst 6, Kiviõli) neljapäev 30. detsembril.
Avaliku arutelu eesmärgiks oli tutvustada planeeringu lahendust ja arutada avaliku väljapaneku ajal tehtud ettepanekuid.
Lüganuse valla üldplaneeringu ja keskkonnamõju strateegilise hindamise (KSH) eelnõu avalik väljapanek toimus 07.10.2021–05.11.2021. Planeeringu ja KSH materjalidega oli võimalik avaliku väljapaneku ajal tutvuda valla kodulehel ja valla erinevates piirkondades kohapeal.
Lüganuse valla üldplaneeringu koostamine ja üldplaneeringu keskkonnamõju strateegilise hindamise läbiviimine algatati Lüganuse Vallavolikogu poolt 22.08.2018 otsusega nr 99. Üldplaneeringu eesmärgiks on Planeerimisseaduse §75 toodud ülesannete lahendamine. Planeeringuga määratakse ruumilise arengu põhimõtted ja tingimused, mis vastavad valla sotsiaal-majanduslikele, kultuurilistele ja looduskeskkondlikele arenguvajadustele ja -suundumustele. Üldplaneeringu eesmärgiks on tagada elukvaliteet valla erinevates piirkondades ning toetada valla keskuse jätkuvat mitmekülgset arengut. Üldplaneeringuga ei kavandata olulisi muudatusi juba väljakujunenud asustusstruktuuris.
Üldplaneeringuga paralleelselt viidi läbi keskkonnamõju strateegiline hindamine (KSH), mis tõi välja planeeringu elluviimisega kaasnevaid võimalikke strateegilisi mõjusid ning esitati ettepanekuid planeeringu täiendamiseks. Planeeringu elluviimisega ei kaasne olulist negatiivset keskkonnamõju.
Avaliku väljapaneku ajal 07.10.2021–05.11.2021 esitati ettepanekuid Lüganuse valla üldplaneeringu (eskiisi) ja keskkonnamõju strateegilise hindamise aruande eelnõu kohta. Esitatud ettepanekutele on vastusseisukohad toodud järgnevas dokumendis "Üldplaneeringu ja KSH eelnõu kohta avaliku väljapaneku jooksul esitatud ettepanekud ja vastusseisukohad".
ÜP ja KSH eeelnõu kohta esitatud ettepanekud ja vastused
Lüganuse valla üldplaneeringu ja keskkonnamõju strateegilise hindamise aruande eelnõu avalik väljapanek toimus 07.10.2021 – 05.11.2021.
Lüganuse valla üldplaneeringu koostamine ja üldplaneeringu keskkonnamõju strateegilise hindamise läbiviimine algatati Lüganuse Vallavolikogu 22.08.2018 otsusega nr 99. Üldplaneeringu eesmärgiks on planeerimisseaduse §-s 75 toodud ülesannete lahendamine. Planeeringuga määratakse ruumilise arengu põhimõtted ja tingimused, mis vastavad valla sotsiaal-majanduslikele, kultuurilistele ja looduskeskkondlikele arenguvajadustele ja -suundumustele. Üldplaneeringu eesmärgiks on tagada elukvaliteet valla erinevates piirkondades ning toetada valla keskuse jätkuvat mitmekülgset arengut. Üldplaneeringuga ei kavandata olulisi muudatusi juba väljakujunenud asustusstruktuuris.
Üldplaneeringuga paralleelselt viidi läbi keskkonnamõju strateegiline hindamine (KSH), mis toob välja planeeringu elluviimisega kaasnevaid võimalikke strateegilisi mõjusid ning esitab ettepanekuid planeeringu täiendamiseks. Planeeringu elluviimisega ei kaasne olulist negatiivset keskkonnamõju.
Üldplaneeringu ja KSH materjalid:
Lisa 2 Mõjutatava keskkonna ülevaade
Lisa 3 Ettepanekute koondtabel
Kaardid:
Lüganuse valla maakasutuskaart
Üldplaneeringu ja KSH materjalidega oli võimalik avaliku väljapaneku ajal tutvuda tööajal järgmistes valla asutustes:
Lüganuse Vallavalitsuses (Keskpuiestee 20, Kiviõli linn, Lüganuse vald);
Kiviõli Linnaraamatukogus (Viru tn 7, Kiviõli linn, Lüganuse vald);
Sonda Raamatukogus (Uljaste tee 14, Sonda alevik, Lüganuse vald);
Lüganuse Valla Raamatukogus (Kiviõli tee 25/2, Lüganuse alevik, Lüganuse vald, Lüganuse Kooli territooriumil);
Püssi haruraamatukogus (Kooli tn 5, Püssi linn, Lüganuse vald);
Maidla haruraamatukogus (Maidla tee 56, Savala küla, Lüganuse vald).
Üldplaneeringu ja KSH aruande kohta sai avaliku väljapaneku jooksul esitada kirjalikult ettepanekuid, vastuväiteid ja küsimusi Lüganuse Vallavalitsuse e-posti aadressil valitsus@lyganuse.ee
Siit leiad ka üldplaneeringu, tuuleenergeetika uuringu ja ideekorje kaardirakendused.
Maastikukaitseala loomise täiendatud ettepanek
Lüganuse valla uue üldplaneeringu koostamise esimeses faasis – planeeringu lähteseisukohtade ja keskkonnamõju strateegilise hindamise väljatöötamise kava koostamine – küsitud ettepanekute hulgas tehti Lüganuse ja Matka külade esitajate poolt 27.01.2020 ettepanek. Matkapealse väärtusliku maastiku kohaliku kaitse alla võtmiseks.
Ettepaneku arutelu kõnealuse ala maaomanike, ettepanekule vastuväiteid esitanud OÜ Kaltsiumkarbonaat esindaja, üldplaneeringu konsultatsioonifirma OÜ Hendrikson&Ko esindaja, ettepaneku esitajate ja vallavalitsuse esindajate osavõtul toimus 08.06.2020. Muuhulgas lepiti kokku, et ettepaneku esitajad täiendavad ettepanekut.
Täiendatud ettepanek koos täpsustatud kaardiga esitati Lüganuse Vallavalitsusele 24.08.2020.
Lüganuse valla üldplaneeringu lähteseisukohtade ja keskkonnamõju strateegilise hindamise väljatöötamise kavatsuse avalikustamine
Lüganuse Vallavalitsus avalikustas Lüganuse valla üldplaneeringu lähteseisukohad (LS) ja keskkonnamõju strateegilise hindamise kavatsuse (KSH VTK), vastavalt PlanS § 81 lõikele 6.
Planeeringu koostamine liigub edasi eskiisi koostamise etappi. Eriolukorra ajal kasutatati töökoosolekute läbiviimiseks digiahendusi (nt Skype), eriolukorra lõppedes jätkus planeeringu koostamine vastavalt tavapärasele praktikale (töökoosolekud, avalikud arutelud).
Lähteseisukohtade avalikustamisega on lõppenud ka planeeringu ideekorje. Täname kõiki ettepanekute esitajaid! Ettepanekud kaalutakse läbi planeeringu eskiisi koostamise käigus.
Lüganuse valla ÜP LS ja KSH VTK
Lisa 1 Üldplaneeringu algatamise järgselt esitatud ettepanekud ja vastusseisukohad
Lisa 2 Mõjutava keskkonna ülevaade
Lisa 3 LS ja KSH VTK kohta esitatud ettepanekud ja vastused
Tugiplaanid
Üldplaneeringu lähteseisukohtade ja keskkonnamõju strateegilise hindamise VTK kohta
esitatud ettepanekud koos lisadega.
Siit leiad ideekorjekaardile laekunud ettepanekud ja ideekorjekaardi.
Lüganuse valla üldplaneeringu koostamise ja keskkonnamõju strateegilise hindamise algatamine
Käsil on uue Lüganuse valla üldplaneeringu esimene faas – planeeringu lähteseisukohtade ja keskkonnamõju strateegilise hindamise väljatöötamise kava. Vallavalitsus ootab elanike arvamusi ideekorje kaardil, nii murekohti kui ka ideid: http://hendrikson.ee/maps/L%c3%bcganuse-vald/
Üldplaneering on koos arengukavaga tähtsaim töövahend valla ruumilise arengu kavandamisel ning selle koostamisel arvestatakse soovitud arengu eesmärkidega ning Ida-Viru maakonna arengudokumentides sätestatuga. Määratletakse ruumilise arengu põhimõtted ja üldised arengusuunad, seatakse maakasutuse ja ehitustingimused, et suurendada Lüganuse valla atraktiivsust elamis- ja ettevõtluspiirkonnana.
Kaasaegne rahvusvaheline planeerimispraktika rõhutab kohalike kogukondade planeerimisprotsessidesse kaasamise tähtsust, sest nii saab teada inimeste tegelikud soovid, vajadused ja mured. Kaastatud olemise tunne aitab luua ka tugevamat kogukonnatunnet. Soovime ka Lüganuse vallas kaasata üldplaneeringu koostamisse senisest enam kohalikke elanikke igast vanusegrupist ja rahvusest. Ideekorje kaart on selles suunas esimene samm, aga korraldame ka avalikke väljapanekuid ja arutelusid ning vestlusi erinevate sihtgruppidega, nt kooliõpilased, eakad, ettevõtjad, spordihuvilised.
Lüganuse valla üldplaneeringu koostamine ja keskkonnamõju strateegiline hindamine algatati 22.08.2018 otsusega nr 99. Algatamisele järgnes riigihange planeerimiskonsultandi leidmiseks, mis viis lepingu sõlmimiseni hanke võitja Hendrikson & Ko OÜ-ga 08.08.2019. Vallavalitsuses loodi üldplaneeringu töörühm, mis koosneb seitsmest inimesest, aga kaasatakse ka teisi vallavalitsuse ja -volikogu ametnikke ning vajadusel väliseid eksperte. Orienteeruva ajakava järgi on üldplaneeringu koostamise lõpptähtaeg märts 2022. Nimetatud dokumentidega on võimalik tutvuda Lüganuse Vallavalitsuse kantseleis (Keskpuiestee 20, Kiviõli linn) tööpäeviti kell 08.00-15.00.
Lüganuse valla üldplaneeringu koostamisel lahendatakse planeerimisseaduse § 75 lõikes 1 sätestatud ülesanded.
Uue üldplaneeringu koostamise sündmuste päev 28. oktoobril 2019.
28. oktoobril 2019 toimus valla uue üldplaneeringu lähteseisukohtade ja strateegilise keskkonnamõju hindamise väljatöötamiskava koostamise raames sündmuste päev, mis algas ringsõiduga Kiviõli linna aladel koos Hendrikson & Ko OÜ planeeringukonsultantide Ann Ideoni ja Veronica Luidalepaga. Vaadeldi perspektiivsed tööstus- ja tootmisalasid, linna erinevaid piirkondi, sh miljööväärtuslikud alad, korrusmajade asum ja kommunaalaiamaad. Selgitusi jagasid arendusnõunik Anu Needo ja vallavanem Viktor Rauam.
Seejärel toimus Kiviõli Keemiatööstus AS (KKT) tööstuskompleksi vanema osa külastus ettevõtte haldusjuhi Illar Sildma juhtimisel. Tutvuti paekivist tootmishoonetega (destillatsioonihoone ja Kukersoli hoone bituumenite tootmiskorpus) ning punasest tellisest tootmishoonetega (generaatoriseadme tootmiskorpus ja peapunkrite hoone). Sildma tutvustas lühidalt EKA ja TalTech tudengite 2018. aasta projekti „Hüljatud maastikud" ning arutleti pikalt tööstuspärandi säilitamise, renoveerimise ja taaskasutamise võimaluste üle.
Kell 14 algas ettevõtluse arengu teemaline arutelu Kiviõli Rahvamajas. Kohal oli 17 osalejat, nende hulgas ka planeeringukonsultandid ja vallavalitsuse liikmed. Arutelu eesmärgiks oli välja selgitada ettevõtete praegused ruumilised vajadused-probleemid ja tulevikuplaanid. Osalejad jagunesid laudkondadeks ning iga laudkond kaardistas oma mõtted valla kaardil. Arutleti ka ettevõtlust (sh turismi) soodustavate ja piiravate tegurite üle laiemalt kui oma ettevõtte raames. Arutelu kestis 1,5 tundi. SA Ida-Virumaa Tööstusalade Arendus (IVIA) esindaja Teet Kuusmikuga toimus ettevõtlusteemaline arutelu 22. oktoobril, mille käigus kaardistati IVIA jaoks perspektiivsed tööstus- ja tootmisalad Kiviõli ja Püssi linnades.
Planeeringukonsultantidega tehti väljasõit valla aladele ka 11. septembril. Tookord külastati Sonda, Püssi, Purtse, Aa asulaid, mereäärseid külasid, Aa randa ja Liimala randa. Selgitusi jagasid vallavanem Viktor Rauam ja ehitusnõunik Enno Saarmets.
Vallavalitsuse üldplaneeringu töörühma ja Hendrikson & Ko OÜ planeeringukonsultantide ühine avakoosolek toimus 28. augustil, mil täpsustati üldplaneeringu ülesandeid, analüüside ja eksperthinnangute vajadusi, arutati läbi üldine töökorraldus ja mitmed muud teemad.