Keskväljaku ehitustööd Kiviõli keskuses on lõppenud

Tegemist on pikka aega planeeritud platsi arendusega, mille eelprojekt valmis juba 2012. aastal Toonane Kiviõli Linnavalitsus esitas 2017. aastal projekti Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusele piirkondade konkurentsivõime tugevdamise toetusmeetmesse. Tegemist on meetmega, mille eesmärk on aidata kaasa majandusaktiivsuse, sealhulgas tööhõive ja ettevõtlusaktiivsuse kasvule  väljaspool Tallinna ja Tartu linnapiirkondi. Linnakeskustele suunatud projektide puhul toetatakse linnakeskuse avaliku ruumi, sealhulgas linnasüdamete ja väljakute kaasajastamist ettevõtlusele atraktiivsemaks muutmise eesmärgil. Sellega on ka välja öeldud tõsiasi, et rajatud keskväljak ei ole pelgalt vaba aja veetmise või lõbutsemise koht, vaid peab aitama kaasa keskusega piirnevate töökohtade säilitamisele ja uute loomisele. Vastasel juhul ei oleks projekt olnud abikõlbulik. Sellest kriteeriumitest lähtudes sai valitud ka platsi asukoht.

2017. aastal viisime olemasolevate töökohtade kaardistamiseks läbi küsitluse, millele vastas 31 platsi vahetus läheduses tegutsevat ettevõtjat, kes andsid tol hetkel tööd 117-le töötajale.  Kõik ettevõtjad prognoosisid enda plaane kuni 3 aastat peale projekti lõppu ning nägid, et nende ettevõtlus võib areneda ja kõrvale saab tekkida ka uusi tööandjaid. Kokku sai arvutatud 20 uut lisanduvat töökohta. Kahjuks ei näinud keegi 2017. aastal ette väga raskeid koroona-aastaid, mis mõjusid majandusele ja töökohtadele pigem halvasti. Mitmed ettevõtted on suletud ja uusi asemele ei ole tekkinud. Täiendav küsitlus on veel pooleli, seiret töökohtade kohta peame tegema vähemalt aastani 2025 kaasa arvatud.  

Keskväljak on ehitatud suuremas osas kivikattega,  rajatud on peenraid, pergola ja palju istumiskohti. Peenardel on kasutatud peamiselt püsikuid – metsviinapuid, õunapuid, pinnakatteroose, viirpuid ja kiviktaimlataimi, mis ilmselt alles paari aasta möödudes annavad tõeliselt rohelise ja värvikireva efekti kogu kivisillutisele. Suveks lisame värvikamaid suvelilli. Väljakule on paigaldatud laste mänguala traditsiooniliste kiikedega, liumäega, vedru- ja kaalukiigega ning karusselliga. Oma koha on leidnud lipuväljak. Platsi pinnakatete alla on rajatud veetorustikud, et rajada tulevikus ka purskkaev. Keskus vajas hädasti avalikku tualetti, mis sai paigaldatud konteineri kujul. Kogu platsil on LED-valgustus, nagu ka mujal linnas. Üsna pea saab keskväljakul olema ka wifi ühendus. 

Väga oluline koht platsil on turu müügilettide ala, kus saavad müügipindasid kasutada nii aiasaaduste kasvatajad kui teised soovijad. Loodan, et müüjad ja ostjad võtavad uue turu ala kiiresti omaks.

Piirkondade konkurentsivõime tugevdamise meetmest rakendusüksuse Riigi Tugiteenuste Keskus (RTK) kaudu saime toetust Euroopa Regionaalarengu Fondist summas kuni 280 tuhat eurot. Lüganuse valla omaosalus on 380 tuhat eurot, mille on garanteerinud volikogu ja mille tagamiseks on võetud pangalaen. Riigi Tugiteenuste Keskuse poolne kohapealne projekti tegevuste kontroll viidi läbi 8. septembril ja meie tegevuste vastavusega projektile, soovitud eesmärkide täitmisega ning projekti tulemustega jäädi rahule. „Projekti toel on rajatud funktsionaalne ja atraktiivne linna keskväljak, mis toetab piirkonna ettevõtlus- ja majandusaktiivsust," seisab RTK kontrolliaktis.

Hea meel on näha, et ka meie vallaelanikud on Kiviõli keskväljakut omaks võtmas. 

Anu Horn, lepinguline projektijuht