« Tagasi

Ukraina sõjapõgenike aitamisest Lüganuse vallas

Samal ajal, kui kogu Eesti pidas kodumaa sünnipäeva, algas Ukrainas tõeline põrgu. Sõda on väldanud juba üle kuu aja, kuid siiani tundub see kõik uskumatu. Kuivõrd sealsed inimesed olid sunnitud oma kodumaalt põgenema, asus teiste riikide kõrval tegutsema ka Eesti ja siinsed omavalitsused, sealhulgas Lüganuse vald.  Ettevalmistused nõudsid küll öötunde, kuid üsna kiiresti olime sõjapõgenike vastuvõtmiseks valmis. Koheselt sai kaardistatud majutusvõimalused, toitlustuse tagamine, kooli- ja lasteaiakohad, ettevõtjatega koostöös võimalikud töökohad. Lisaks tegime sotsiaalmeedia vahendusel üleskutse, kus palusime heade inimeste abi sõjapõgenikele vajaliku hankimiseks ning valmistasime ühtlasi ette kuus kogumispunkti valla erinevates piirkondades, et aidata soovivatel inimestel oleks mugavam ja lihtsam annetatud esemed kogumispunkti toimetada. Tõsi, kohalikul omavalitsusel lasub kohustus vältimatu sotsiaalabi pakkumiseks, kuid aidata saab soovi korral igaüks, nii ettevõtjad, kui üksikisikud. Vallavalitsusele on endast teada andnud 17 vabatahtlikku, kes on valmis sõjapõgenike abistamiseks. 

Tänaseks (23.03.2022) on Lüganuse valda jõudnud 55 põgenikku (24 peret, 1-4 liikmelised), nendest täiskasvanuid 31 ja lapsi 24. On neid, kes on tulnud oma lähedaste või sugulaste juurde, aga ka arvestataval hulgal neid, kes saavad loota vaid omavalitsuse ja heade inimeste peale.

Enamus saabujatest on esitanud taotluse Politsei- ja Piirivalveametile ajutise kaitse saamiseks. Ajutine kaitse on aastane elamisluba, mis annab Ukraina kodanikele ja nende pereliikmetele samad õigused nagu Eesti elanikel - õigus siin õppida, töötada ja seeläbi saada ka ravikindlustust. Peale elamislubade saamist tuleb põgenikel pöörduda kohalikku omavalitsusse, kus registreeritakse rahvastikuregistris nende siinne elukoha aadress. Ajutise kaitse taotlemine ei ole kohustuslik. Kõikidel Ukraina kodanikel on õigus Eestis edasi viibida ka ilma ajutist kaitset taotlemata. Kõik Lüganuse valda saabunud Ukraina põgenikud on vallavalitsuses registreeritud ning nende mured ja vajadused on kaardistatud. Oleme aidanud kõikidele saabujatele taotleda ka isikukoodi, mis annab sissetuleku puudumisel õiguse riiklikule toimetulekutoetusele. Esimesed toetuste väljamaksed on vallavalitsuse poolt juba ka tehtud. Kuivõrd saabunud sõjapõgenikest 27 on tööealised on nad avaldanud soovi leida võimalikult kiiresti töökoht, mis lihtsustaks igapäevast toimetulekut. Lüganuse valda jõudnute hulgas on hariduselt nii õpetajaid, proviisoreid, filolooge aga ka neid, kelle varasem töökogemus on olnud lasteaias, hooldekodus, pandimajas või lennujaamas. Kõigile Eestis viibivatele põgenikele on tagatud vältimatu abi raske või eluohtliku terviserikke korral. Ajutise kaitse saanud sõjapõgenikele on tagatud vältimatu arstiabi, hambaravi, covid-19 testimine ja vaktsineerimine ning rahvatervise kaitsega seotud tervishoiuteenused.

Esialgu majutasime suurema osa saabunud abivajajatest Maidla hostelisse. Kuivõrd hostel saab olla vaid ajutine lahendus, on tänaseks leitud peredele korterid. Oleme aidanud nii, kuis vähegi võimlik. Kõigile abivajajatele on tagatud lisaks elukohale heade inimeste ja vabatahtlike abiga kõik eluks hädavajalik – puuduvad mööbliesemed, toidu- ja riideabi, hügieenitarbed, toidu tegemiseks vajalikud potid, pannid, nõud jne. Lisaks on korterites olemas internetiühendus, et lastel oleks võimalik osaleda Ukraina poolt korraldataval distantsõppel ning, et oleks tagatud suhtlemine ja kontakt lähedastega. Nendel lastel, kellel distantsõppel osalemise võimalust ei ole, oleme võimaldanud kooli- ja lasteaiakohad. Huvi on tuntud ka Kiviõli Kunstide Kooli õppima asumise vastu. Vaba aega saavad lapsed veeta noortekeskustes. Aktiivselt on külastatud näiteks Maidla Noortekeskust, mille läheduses on ka head sportimisvõimalused - jõusaal, välijõusaal, spordihoone.

Head inimesed! Suur tänu kõigile, kes on ulatanud abikäe ning aidanud ühel või teisel moel Lüganuse valda saabunud sõjapõgenikke! Siiras rõõm on näha, et headus ja abivalmidus ei ole vaatamata erinevatele kriisidele inimeste südametest kadunud. Olete olnud suureks toeks ja abiks! Aitäh!

*Kogume jätkuvalt hügieenitarbeid (hambaharjad, hambapastad, dušigeelid, šampooni, hügieenisidemed, mähkmed jms), uusi voodipesusid, kuivaineid, konserve jms.

*Lüganuse vallas töötavad kogumispunktidena:

Püssi Raamatukogu (Kooli 5, Püssi) E-R kella 11.00 -17.00, tel 335 3297;

Lüganuse vallamaja (Keskpuiestee 20, Kiviõli)  E-R kella 11.00-15.00, tel 332 1328;

Maidla Raamatukogu (Maidla tee 56, Savala küla)  E-R kella 11-17.00, tel 332 5653;

Sonda Rahvamaja (Lembitu 13, Sonda alevik)  E-R kella 11.00-17.00, tel 5818 8731;

Purtse Päevakeskus (Hiie tee 1-5, Purtse küla) E-N kella 11.00-16.00, tel 5346 1002;

Lüganuse Päevakeskus (Kiviõli tee 12, Lüganuse alevik) E-R kella 11.00-16.00, tel 335 6195.

*Palume kõigil, kellel juurde on jõudmas Ukraina sõja eest põgenevaid tuttavaid või sugulasi anda sellest teada Lüganuse Vallavalitsuse sotsiaalteenistusele telefonil 332 1333, 5349 7060 või e-posti aadressil ketlin.moru@lyganuse.ee

Marja-Liisa Veiser

vallavanem